31344448_167724780604782_2093055002121532152_n

"FLYING ONLY"

Makety F4C a polomakety F4H létá dnes v Česku asi 20 lidí. Je to skvělá parta šikovných lidí se zdravým soutěžním duchem, vzájemně se motivují ke stavění propracovanějších (polo)maket. Výsledkem je velmi dobrá úroveň maketařiny a rostoucí konkurence. Což je samozřejmě skvělé.
Na druhou stranu je pravdou, že mezi modeláři je velké množství (polo)maket, které by na maketářských soutěžích neměli moc šancí. Přitom se nemusí jednat o méně povedená letadla. Často jsou to nádherné stroje propracované do sebemenších detailů. K bodovým ztrátám na soutěži stačí fakt, že jste letadlo koupili a tím pádem vlastnoručně nestavěli.  Nebo například dané předloze nepřála historie a daný exemplář se nedochoval do současných dnů či na danou předlohu neexistuje kvalitní dokumentace. – Pravidla jsou přísná a bodovači také.

Věříme, že je řada soutěživých modelářů, kteří by rádi předvedli svoje (polo)makety, jen jejich model nezapadá do kritérií F4H/C pro statiku.

Rozhodli jsme se proto uspořádat Maketářské setkání se soutěží „Flying only“ (pouze letání), kterou jsme se inspirovali ve
Velké Británii.

Pravidla nemají oporu ve Sportovním řádu SMČR (alespoň prozatím), nemůže tak jít o soutěž v pravém slova smyslu. Ovšem pravidla pro tuto „soutěž“, jak už název napovídá, je pouze letová část F4C. Jedinou podmínkou pro vstup do soutěže je předložení alespoň jedné fotografie skutečného letounu (předlohy). Důvod je prostý – udržení minimální úrovně maketařiny, tzn. vyloučení různých EPP „plackoletů“ s názvem „Extra“ a pod.

Jestli o Setkání maketářů a soutěž Flying only bude zájem ukáže čas. Slibujeme si od této akce hlavně příjemně strávené chvíle na letišti, zdravého soutěžního ducha a neokoukané stroje v soutěžním klání. A kdo ví, třeba soutěže začnou bavit i nějakého nováčka a zatouží  si změřit své síly i v klasické F4H/C. 

Setkání maketářů se soutěží "Flying only" se uskuteční dne 13. 7. 2024 na letišti LMK Pavlíkov.